بست کمربندی پلاستیکی و استیل

بست کمربندی (cable tie)

بست کمربندی یک محصول پرکاربرد در صنایع و حتی زندگی روزمره مردم می باشد. طراحی این محصول به صورتی است که از آن می توان برای اتصال انواع اجسام به یکدیگر استفاده کرد. همچنین قیمت بسیار مناسب آن می تواند دلیلی بر پرکاربرد بودن آن باشد.

بست کمربندی پلاستیکی

بست کمربندی پلاستیکی ( Nylon Cable Tie )

بست کمربندی پلاستیکی ( Nylon Cable Tie ) یکی از انواع بست می باشد که خود به دو نوع تقسیم بندی می شود. نوع اول از جنس نایلون ۶٫۶ بوده و ساختار نوع دوم را نایلون ۶٫۴ تشکیل می دهد. خصوصیات این دو نوع اکثرا یکسان بوده و می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بست های کمربندی پلاستیکی، همانند دیگر محصولاتی که از پلی آمید ساخته شده اند، نسبت به شرایط محیطی حساس و تاثیر پذیر هستند. بنابر این باید در محیط خشک و خنک انبارش شوند. این محصولات در کیسه های خلاء شده بسته بندی شده و ضروری است تا قبل از زمان استفاده در این نوع بسته بندی نگهداری شوند. بهترین زمان مصرف بست کمربندی پلاستیکی بعد از باز کردن بسته بندی خلاء، ۳۰ روز می باشد. تفاوت این دو نوع در مقاومت در برابر اشعه ی خورشید بوده که نوع دوم مقاومت بسیار بالاتری نسبت به نوع اول دارد. لازم به ذکر است که نوع اول با رنگ شیری رنگ در بازار یافت می شود.

nylon cable tie

مشخصات فنی بست پلاستیکی

بارزترین مشخصه ی این محصول قفل شدن محکم و قابل اطمینان است. همچنین این محصول شامل ویژگی هایی همچون بدنه ی نرم و انعطاف پذیر می باشد. این محصول معمولا از طول ۶۰ تا ۱۰۰۰ یافت می شود و عرض آن بین ۱٫۵ تا ۹ متغییر است. خاصیت عایق بودن بست پلاستیکی نیز قابل قبول است و در برابر عوامل محیطی از خوردگی تا پاره شدن تا حدودی محفوظ است. جنس این محصول معمولاً از نایلون ۶٫۶ و ۶٫۴ بوده که دمای مقاومتی بین ۴۰- تا +۸۵ درجه سانتی گراد را دارد.

استاندارد سایز های بست کمربندی پلاستیکی

طول بست کمربندی پلاستیکی

(میلیمتر)

عرض بست کمربندی پلاستیکی

(میلیمتر)

حداکثر قطر حلقه

(میلیمتر)

حداقل مقاومت کششی حلقه

(کیلوگرم)

۱۰۰ ۲٫۵ ۲۱ ۸
۱۶۰ ۲٫۵ ۴۰ ۸
۲۰۰ ۲٫۵ ۵۳ ۸
۲۵۰ ۲٫۵ ۷۲ ۸
۱۵۰ ۳٫۶ ۳۶ ۱۸
۲۰۰ ۳٫۶ ۵۳ ۱۸
۲۵۰ ۳٫۶ ۶۸ ۱۸
۳۰۰ ۳٫۶ ۸۴ ۱۸
۳۷۰ ۳٫۶ ۱۰۶ ۱۸
۲۰۰ ۴٫۸ ۵۰ ۲۲
۲۵۰ ۴٫۸ ۶۵ ۲۲
۳۰۰ ۴٫۸ ۸۱ ۲۲
۳۷۰ ۴٫۸ ۱۰۴ ۲۲
۴۳۰ ۴٫۸ ۱۲۳ ۲۲
۵۳۰ ۴٫۸ ۱۶۰ ۲۲
۲۰۰ ۷٫۶ ۵۱ ۵۵
۳۰۰ ۷٫۶ ۸۳ ۵۵
۳۷۰ ۷٫۶ ۱۰۸ ۵۵
۵۵۰ ۷٫۶ ۱۶۳ ۵۵
۶۱۰ ۷٫۶ ۱۸۲ ۵۵
۷۵۰ ۷٫۶ ۲۳۰ ۵۵
۷۱۰ ۹٫۰ ۲۰۵ ۸۰
۸۱۰ ۹٫۰ ۲۴۵ ۸۰
۹۱۰ ۹٫۰ ۲۸۲ ۸۰
۱۰۲۰ ۹٫۰ ۳۰۶ ۸۰
۱۲۲۰ ۹٫۰ ۳۷۶ ۸۰

بست کمربندی استیل

بست کمربندی استیل

بست استیل کارایی مشابه نوع پلاستیکی دارد با این تفاوت که در موارد با مقاومت بالا استفاده می گردد از جمله این موارد می توان به خوشه بندی لوله ها و شیلنگ ها اشاره کرد. این محصول خود به دو نوع روکش دار و بدون روکش تقسیم می شود. بدنه صاف و لبه های صیقلی بست کمربندی استینلس استیل علاوه بر مزیت خراش ندادن روکش کابل، عدم صدمه به دست برهنه نصب کننده را تضمین می کند. این نوع بست ها به عنوان بهترین نوع بست جهت خوشه بندی کابل های شبکه محسوب می شوند. قفل این نوع بست ها، از نوع توپی می باشد، بدین معنی که ساچمه ای از جنس استینلس استیل داخل محفظه قفل قرار دارد که در هر نقطه از بدنه بست می نشیند و بست را در یک مسیر قفل می کند (امکان شل کردن قفل پس از بستن آن میسر نیست).

همچنین، طراحی قفل توپی باعث سهولت و روانی نصب بست کمربندی استینلس استیل می شود. با توجه به عمر بسیار بالای این نوع بست ها، استفاده از آن جهت خوشه بندی دراز مدت کابل ها، لوله ها، و شیلنگ ها توصیه می گردد. همچنین، مقاومت کششی بالای بست های استینلس استیل، قدرت و امنیت را جهت خوشه بندی اجسام سنگین تضمین می کند.

تفاوت بست کمربندی استیل معمولی و اپوکسی

بست کمربندی استینلس استیل با قفل توپی و روکش از جنس اپوکسی، دارای ویژگی های یکسانی با بست کمربندی استیل معمولی (بدون روکش اپوکسی) می باشد، با این ویژگی افزوده شده که یک روکش اپوکسی بر روی بدنه و قفل بست وجود دارد. این پوشش مقاومت بهتر بست کمربندی استینلس استیل را در مقابل شرایط آب و هوایی، خوردگی، و شعله تضمین می کند. این روکش همچنین مقاومت کششی بست را تا ۱۰% افزایش می دهد.

 

کاربرد بست استیل

موارد استفاده بست کمربندی استیل

با توجه به جنس این نوع بست کمربندی می توان از آن مقاومت بالاتری نسبت به نوع پلاستیکی آن انتظار داشت. یکی از موارد استفاده از بست استیل جهت اتصال پلاک به کابل می باشد. همچنین برای اتصال اشیاء سنگین از آن استفاده می گردد. البته از این نوع بست بیشتر در صنایع استفاده می گردد. شبکه های توزیع برق، پتروشیمی و پالایشگاه ها از این محصول همواره بهره می برند.

 

استاندارد سایز های بست کمربندی استیل

طول بست کمربندی استیل

(میلیمتر)

عرض بست کمربندی استیل

(میلیمتر)

حداکثر قطر حلقه

(میلیمتر)

حداکثر مقاومت کششی حلقه

(کیلوگرم)

۱۰۰ ۴٫۶ ۲۵ ۱۰۰
۱۵۰ ۴٫۶ ۴۰ ۱۰۰
۲۰۰ ۴٫۶ ۵۵ ۱۰۰
۲۵۰ ۴٫۶ ۷۰ ۱۰۰
۳۰۰ ۴٫۶ ۸۵ ۱۰۰
۳۵۰ ۴٫۶ ۱۰۰ ۱۰۰
۴۰۰ ۴٫۶ ۱۱۵ ۱۰۰
۴۵۰ ۴٫۶ ۱۳۰ ۱۰۰
۵۰۰ ۴٫۶ ۱۴۰ ۱۰۰
۵۵۰ ۴٫۶ ۱۵۵ ۱۰۰
۶۰۰ ۴٫۶ ۱۷۰ ۱۰۰
۶۵۰ ۴٫۶ ۱۸۵ ۱۰۰
۷۰۰ ۴٫۶ ۲۰۰ ۱۰۰
۷۵۰ ۴٫۶ ۲۱۵ ۱۰۰
۸۰۰ ۴٫۶ ۲۳۰ ۱۰۰
۱۵۰ ۷٫۹ ۴۰ ۱۸۰
۲۰۰ ۷٫۹ ۵۵ ۱۸۰
۲۵۰ ۷٫۹ ۷۰ ۱۸۰
۳۰۰ ۷٫۹ ۸۵ ۱۸۰
۳۵۰ ۷٫۹ ۱۰۰ ۱۸۰
۴۰۰ ۷٫۹ ۱۱۵ ۱۸۰
۴۵۰ ۷٫۹ ۱۳۰ ۱۸۰
۵۰۰ ۷٫۹ ۱۴۰ ۱۸۰
۵۵۰ ۷٫۹ ۱۵۵ ۱۸۰
۶۰۰ ۷٫۹ ۱۷۰ ۱۸۰
۷۰۰ ۷٫۹ ۲۰۰ ۱۸۰
۸۰۰ ۷٫۹ ۲۳۰ ۱۸۰
۱۰۰۰ ۷٫۹ ۲۸۵ ۱۸۰
۱۱۰۰ ۷٫۹ ۳۱۵ ۱۸۰
۱۲۰۰ ۷٫۹ ۳۴۵ ۱۸۰

نحوه نصب بست کمربندی و ابزار نصب

در نگاه اول استفاده از بست های کمربندی بسیار آسان به نظر می رسد اما توجه داشته باشید برای نصب هر چه بهتر این محصول بهتر است از ابزار کامل و استاندارد آن استفاده نمایید. این مورد در مصارف صنعتی و گسترده نموده بیشتری دارد چرا که با استفاده از ابزار، نصب به صورت استاندارد و در زمان کمتری صورت خواهد پذیرفت. علاوه بر آن، این ابزار ضمن انجام یک کشش استاندارد روی بست کمربندی، قسمت اضافه آن را نیز به خوبی برش می دهد. لازم به ذکر است که میزان کشش در این ابزار قابل تنظیم است. پیشنهاد می کنیم در صورت استفاده از ابزار در موارد حساس همچون کابل و سیم های برق، میزان کشش را در حد متوسط تنظیم نمایید تا از وارد شدن صدمه به تجهیزات حساس جلوگیری شود.

 

باز کردن قفل بست کمربندی

باز کردن قفل بست کمربندی

ترفندی برای باز کردن این محصول پس از استفاده وجود دارد که در تصویر مشاهده می نمایید.پیشنهاد می کنیم که از این مورد در موارد ضروری استفاده نمایید چرا که احتمال آسیب به گیره ی نگه دارنده وجود دارد.

کاربرد بست کمربندی پلاستیکی ( Zip Tie )

این محصول به طور اختصاصی برای نگه داری و خوشه کردن کابل و سیم طراحی گردیده است اما به واسطه ی نوع طراحی آن، استفاده های زیادی در صنایع مختلف دارد.علاوه بر آن این محصول مصارف بسیار عامتری نیز دارد. به طور مثال می توان از آن به عنوان دسته کلید، گیره ی نگه دارنده ی پرده ی پنجره، جایگزین دسته شکسته ی زیپ ها، بسته بندی ملافه و البسه و نگه داری در انبار، استفاده به عنوان بند کفش و بسیاری استفاده ی خلاقانه و کارامد دیگر استفاده کرد که در این قسمت به طور مفصل به آن پرداخته ایم.

کاربرد های خلاقانه

بست کمربندی کار راه انداز

اگر بخواهید یک کیسه کوچک شامل تمام چیزی هایی که در مواقع اضطراری به کارتان می آید تهیه کنید، در آن چه چیزی را قرار خواهید داد تا در مواقع بحرانی با آن بتوانید کار های متفاوتی انجام دهید؟ مثلاً وسایل خراب شده را با آن درست کنید یا به جهت امنیت خود از ان استفاده کنید. یکی از این موارد نوار چسب می باشد که اکثر مردم آن را به عنوان یکی از وسیله های ضروری به شمار می برند و تقریباً با آن هر چیزی را درست می کنند. اما اینجا درباره وسیله ای کاربردی تر صحبت خواهیم کرد. این وسیله که همه کاره تر از نوارچسب است همان بست کمربندی می باشد. آیا از کاربرد بست کمربندی در زندگی روزمره اطلاع دارید؟

بست کمربندی در ابتدا در سال ۱۹۵۸ و به منظور خوشه بندی سیم کشی هواپیما ها تولید گردید. اما با گذشت زمان این وسیله به دلیل ارزان بودن، استفاده ی آسان و استحکام بسیار بالا توانست به دیگر صنایع راه خود را پیدا کند. در این قسمت می خواهیم استفاده های روزمره و جالب از بست کمربندی را با هم بررسی کنیم. امیدواریم که در پایان این مقاله شما هم از این به بعد در کنار خرید نوار چسب، توجه ویژه ای به بست کمربندی داشته باشید

 

در تزئینات

کاربرد بست کمربندی در دیزاین

با استفاده از بست کمربندی و ایجاد ارتباط بین چندین بست می توانید دیزاینی چشم نواز برای برپایی مراسمات خود به وجود بیاورید.در این تصویری بادکنک ها به وسیله بست کمربندی این فرم زیبا را پیدا کرده اند.


 

کاربرد بست کمربندی به جای زیپ

زیپ های شکسته را تعمیر کنید

یک بست سایز کوچک بردارید و آن را در حلقه ی زیپ شکسته شده فقل نمایید.به همین راحتی می توانید یک زیپ جدید داشته باشید.


کاربرد بست کمربندی در گل فروشی

استفاده در گل فروشی ها

با استفاده از بست کمربندی می توانید گل ها را دسته بندی کنید. اگر گل فروشی دارید و یا کاری مرتبط با تزئینات همراه با گل انجام می دهید، می توانید با این روش شاخه گل هایی مستحکم تر بسازید و همچنین دسته گل هایی با سایز بزرگتر را تحویل مشتریانتان دهید.


 

نصب پرده با بست کمربندی

آویزان کردن پرده ها

کافیست به جای گیره های فلزی و معمول از بست کمربندی برای وصل کردن پردها به چوب پرده استفاده کنید. اگر از نوع فلزی آن استفاده کنید میتواند نمای زیبا تری در کنای چوب پرده فلزی خود داشته باشید.هر چند که نوع پلاستیکی آن هم دقیقا همان کار را برای شما انجام می دهد.


 

بست کمربندی در باغبانی

کاربرد بست کمربندی در باغبانی

استفاده از آن در گل کاری و ایجاد دیزاین های طبیعی بسیار کاربرد دارد. می توانید مجموعه ای از گیاهان رونده را با آن جهت دهی کرده و فرم زیبایی را درست نمایید. اگر می خواهید گلی که در گلدان کاشته اید مستحکم شود می توانید مطابق تصویر از بست استفاده نمایید. فقط مراقب باشید بست را زیاد محکم نبندید.


 

کاربرد بست کمربندی در بسته بندی

کاربرد بست کمربندی در بسته بندی

با استفاده از آن می توانید کیسه های باز شده را دوباره به صورت کامل ببندید. به دلیل این که این نوع بستن کیسه ها می تواند از ورود هوا و هر چیز خارجی جلوگیری کند، بهترین راه برای بسته بندی مواد غذایی می باشد.


 

خوشه بندی سیم و کابل با بست کمربندی

خوشه بندی سیم و کابل

اگر در خانه فرزند کوچک دارید و او علاقه ی زیادی به به هم ریختن سیم و کابل های موجود در منزل دارد، بهترین راه، دسته بندی سیم ها و قرار دادن آنها در کمد است.کافیست سیم و کابل ها را حلقه کنید و با استفاده از بست کمربندی آنها را دسته بندی کنید. این روش نگه داری می تواند عمر سیم و کابل هایتان را نیز افزایش دهد.


 

جاکلیدی با بست پلاستیکی

جا کلیدی بسازید

شما با استفاده از یک بست کوچک می توانید برای کلید های خود جاکلیدی بسازید. این زمانی بیشتر مفید است که شما برای خانه هایتان چند کلید یدکی داشته باشید. می توانید با دسته بندی این کلید ها در مراقبت کردن از آن ها بیشتر موفق باشید.


 

بست کمربندی در خانه

خانه ای مرتب با بست کمربندی

شاید بارها پیش آمده باشد که در نگهداری لباس های تا شده به مشکل بر بخورید. زمان زیادی را برای تا کردن لباس ها و ملافه ها گذاشته اید اما وقتی برای برداشتن یکی از آن ها از قفسه اقدام می کنید، بقیه لباس ها به هم می ریزند. چند بست کمربندی بردارید و به دور لباس های تاشده ببندید تا همیشه مرتب و تا شده باقی بمانند.


 

دفترچه فانتزی

ساخت دفترچه ی فانتزی

با استفاده از یک جفت بست کمربندی کوچک می توانید چند برگه کاغذ را به هم وصل کنید و یک دفترچه فانتزی بسازید. کافیست کاغذ ها را در امتداد حاشیه با دقت سوراخ کنید و با رد کردن و بستن بست، یک دفترچه بامزه بسازید. مطمعناً کودکانتان با علاقه در آن نقاشی خواهند کرد.


 

کاربرد در سفر

کاربرد بست کمربندی در سفر

اگر به مسافرت می روید و با خود چمدان حمل می کنید حتماً باید حواستان به دستبرد های احتمالی دزدان باشد. آنها زمانی که شما در صف انتظار هستید می آیند و زیپ کیفتان را باز می کنند. پس مراقب امنیت چمدان های خود باشید. یک بست کمربندی سایز متوسط بردارید و دو دسته ی زیب را به یکدیگر ببندید.


 

کاربرد بست کمربندی در آشپزخانه

کاربرد بست در آشپزخانه

خانم ها در سرک کشیدن دیگران به درون کابینت های آشپزخانه یشان بسیار حساس اند. حال میخواهد این فرد فضول مهمانشان باشد یا فرزندشان. اگر قصد دارید به طور موقت دسترسی به محتویات یک کابینت را محدود کنید می توانید دو دستگیره ی آن را با استفاده از یک بست پلاستیکی به یک دیگر متصل نمایید.


 

در زمستان

کاربرد بست کمربندی پلاستیکی در زمستان

اگر کف کفش هایتان صاف شده و از شانس بدتان امروز برف هم آمده و کوچه و محل بسیار لغزنده شده است، اصلاً نگران نباشید. یک تا چند بست کمربندی بردارید و به دور کفشتان ببندید. سعی کنید قفل بست کمربندی زیر کفش بیفتد. حالا می توانید با خیالی راحت روی یخ ها بدوید.


 

نگه داری لباس ها

کاربرد خلاقانه ی دیگر در نگه داری البسه

بسیاری از ما در آویزان کردن بعضی از لباس ها مثل شلوار به چوب لباسی به مشکل برخورده ایم. با کمی خلاقیت می توانید از بست کمربندی در نگه داری هر چه بهتر البسه استفاده نمایید.

همچنین بخوانید: کابلشو بیمتال و مسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *