برسی جامع انواع دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته یا cctv چه کارایی دارد؟

در جامعه امروزی ما دوربین مداربسته (cctv) کارکرد های بسیاری دارد. یکی از مهمترین این کارایی ها حفظ امنیت جامعه است. جهت بیشترین بازدهی بهتر است قبل از نصب دوربین مداربسته برای خود مشخص کنید هدف از نصب دوربین چیست؟ چه خواسته و نیازی دارید؟ آیا دوربینی که انتخاب می کنید این خواسته ها را برآورده می کند و قدرت پاسخ دهی به نیاز شما را دارد؟ با جوابدهی به این پرسش ها می توانید بهترین انتخاب جهت نصب دوربین مداربسته را داشته باشید.

کارکرد های دیگر دوربین مداربسته (cctv) در مکان هایی مثل ادارات، بیمارستان ها، کارخانه ها، منازل و … می باشد و به جهت کنترل رفت و آمد و اتفاقات غیر مترقبه می توان از آن استفاده کرد. در ادارات علاوه بر مواردی که ذکر شد دوربین مداربسته جنبه اقتصادی هم دارد زیرا از طریق نظارت بر کارکنان، راندمان کاری افزایش پیدا می کند. علاوه بر مکان های خصوصی، دوربین مداربسته در مکان های عمومی هم مورد استفاده قرار می گیرد مانند پارک ها، خیابان ها و …

همچنین بخوانید: کاربرد های بست کمربندی

دوربین مداربسته

هدف اصلی نصب دوربین cctv در این مکان ها، حفظ امنیت هر چه بیشتر شهروندان است. وجود دوربین علاوه بر اینکه باعث ایجاد امنیت عمومی می شود، به افراد حس امنیت می دهد و پیشگیری از هر گونه اقدام ناهنجارانه ای را موجب می شود. همچنین با نصب دوربین در این فضا ها مدرک علیه افراد مجرم به دست می آید. در ادامه به تشریح انواع دوربین مداربسته می پردازیم.

انواع دوربین مداربسته و ویژگی های آن

دوربین مداربسته بولت

دوربین مداربسته بولت

دوربین مداربسته بولت شکل استوانه ای و مخروطی داشته و دارای قابلیت دید در شب (مادون قرمز) می باشد و این مزیت سبب می شود تصویربرداری در مکان های تاریک و بدون هیچ نوری به راحتی انجام پذیرد. این نوع دوربین در فضای بسته و هم در فضای باز کاربرد دارد و به راحتی بر روی سقف و دیوار نصب می شود. در فواصل طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد. البته قابلیت زوم و چرخش را ندارد و برای یک مکان ثابت و خاص می توان از این نوع دوربین استفاده کرد.

دوربین مداربسته بولت اگر توسط پوششی که به عنوان محافظ به کار می رود احاطه شود، ضد آب می شود و از گرد و غبار، بارش باران، برف و تگرگ مصون می ماند.

دوربین مداربسته دام

دوربین مداربسته دام

دوربین دام بیشتر در نظارت بر فضاهای بسته به کار می رود. شکل نیم دایره ای که دوربین روی آن قرار دارد برای پوشش و جلب توجه کمتر دوربین استفاده می شود. البته این نوع پوشش باعث مخفی شدن دوربین نمی شود. قابل ذکر است که نام این دوربین از همین پایه ی نیم دایره ای که دوربین روی آن قرار دارد گرفته شده است. همچنین این پایه های نیم دایره ای زاویه دید دوربین را مخفی می کنند. از این جهت، افراد مجرم نمی توانند زاویه دید دوربین را تشخیص دهند. این دوربین قابلیت چرخش و زوم در مدت زمان معیین را فراهم می کند و می تواند فضای گسترده تری را پوشش دهد.

اغلب این دوربین ها لنز هایی wide با فاصله کانونی (۳،۶ یا ۴ میلیمتر) دارند. همچنین این دوربین با نور کم نیز قابل استفاده است.

دوربین مداربسته روز و شب

دوربین مداربسته روز و شب

دوربین مداربسته روز و شب در محیط های کم نور و معمولی بازدهی بهتری دارد. این دوربین در فضاهای باز، جهت نظارت بر امنیت به کار می رود و در محیط هایی که دوربین های مادون قرمز بازدهی خوبی نداشته باشند، از این مدل استفاده می شود. قابل ذکر است این دوربین در شرایطی از جمله نور با زاویه تابش مختلف و تاریک هم می تواند تصاویر با کیفیتی ارائه دهد. همچنین این مدل، مقاومت بالایی در برابر تابش مستقیم نور خورشید دارد و می تواند به صورت تمام وقت و در کل هفته کار کند.

دوربین مداربسته c-mount

دوربین  C-Mount

دوربین مداربسته C-Mount قابلیت این را دارد که از لنز هایی خاص اسنفاده کند. این مزیت باعث می شود مسافت های بالای ۴۰ فوت را پوشش دهد. در صورتی که لنزهای استاندارد دوربین های مداربسته فاصله ی ۳۵ تا ۴۰ فوتی را در بر می گیرند. قابل ذکر است که این مدل، این مزیت را دارد که می توان لنز آن را جا به جا کرد و این ویژگی مهم سبب می شود این دوربین کارایی های مختلفی داشته باشد.

دوربین مداربسته شبکه ای یا IP

دوربین مداربسته شبکه ای و IP

دوربین شبکه ای و IP شامل چند نوع مختلف می شوند ازجمله با سیم، بی سیم، اینترنتی. نوع اینترنتی اینگونه است که تصاویر را از طریق پهنای باند و اینترنت منتقل می کند. نصب دوربین IP به راحتی انجام می پذیرد زیرا از کابل کشی جداگانه و تقویت منبع تغذیه استفاده نمی کند به همین جهت نصب این دوربین از دوربین های آنالوگ راحت تر است و همچنین این قابلیت را دارد که تصاویر را در مسافت های بسیار منتقل می کند.

دوربین مداربسته دید در شب

دوربین مداربسته دید در شب (فرو سرخ)

دوربین دید در شب از مادون قرمز بهره می برد که این ویژگی، دوربین را منحصر به فرد می کند. این مزیت مهم این کارایی را به دوربین می دهد که هم در تاریکی شب و هم در مسافت های بسیار به کار می آید به طوری که می تواند از فاصله ی ۱۸۳ متری یک شخص را نشان دهد. این عمل به دو روش آشکار سازی تصویر و تصویر برداری حرارتی انجام می پذیرد.

دوربین مداربسته HD

دوربین مداربسته با کیفیت HD

دوربین مداربسته HD در مکان هایی که از حساسیت بالایی برخوردار هستند به کار می رود و قابلیت زوم کردن و نمایش تصاویر با وضوح بسیار بالا را فراهم می کند.

دوربین مداربسته بی سیم

دوربین مداربسته بی سیم

دوربین مداربسته بی سیم از مزایای مختلفی برخوردار است که مهمترین مزیت آن انعطاف پذیری در نصب است.

دوربین مداربسته گردان یا PTZ

دوربین مداربسته گردان یا PTZ

دوربین مداربسته گردان قابلیت گردش در جهات مختلف و زوم کردن در زاویه خاص، همانند دوربین های اسپید دام را دارا می باشد. یکی از ویژگی های مهم این دوربین امکان تعریف کردن تعداد مشخصی Preset برای دوربین است. این Preset ها این امکان را فراهم می کنند دوربین طوی تنظیم شود که به صورت برنامه ای و زمانبندی شده، مکان های مشخصی را نشان دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *