سرسیم و وایرشو | انواع اتصالات سیم

سرسیم و وایرشو

به طور کلی سرسیم و وایرشو وظیفه اتصالات در قطعات الکتریکی را ایفا می کنند. به دلیل نیاز به مقاومت الکتریکی و گرمایی بالا در این قطعات عموماً آن ها را از جنس فلزهایی مثل مس و برنج می سازند. بدین ترتیب می توان فنری بودن و میزان ارتجاع خوبی را از آن ها انتظار داشت. سرسیم های تولیدی بسته به کاربرد هم می توانند آبکاری شوند و هم برای افزایش استحکام و سختی می توانند سمانته کاری یا سخت کاری شوند.البته به صورت خام هم مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع سرسیم و وایرشو

سرسیم و وایرشو بسته به دلیل مورد استفاده انواع مختلفی را دارند. در جدول زیر می توانید برخی از آن ها را مشاهده نمایید.

انواع اتصالات سیم
ردیف نوع اتصال کد قطعه تصویر
۱

وایرشو دوبل روکش دار

TE وایرشو دوبل روکش دار TE
توضیحات:

رنگ و جنس وایرشو های دوبل روکش دار طبق استاندارد DIN می باشد. طراحی این نوع وایرشو ها به گونه ای است که امکان ورود دو سیم به صورت همزمان به درون آن وجود دارد. پس از پرس ارتباط کاملی بین دو سیم و وایرشو برقرار می گردد. عایق این نوع وایرشو به صورت قیفی می باشد.

۲

وایرشو تکی روکش دار

E وایرشو تکی روکش دار E
توضیحات:

رنگ و جنس وایرشو تکی روکش دار طبق استاندارد DIN می باشد. طراحی این نوع وایرشو ها به گونه ای است که امکان ورود یک سیم به درون آن وجود دارد. پس از پرس ارتباط کاملی بین سیم و وایرشو برقرار می گردد. عایق این نوع وایرشو به صورت قیفی می باشد.

۳

وایرشو بدون روکش

EN وایرشو بدون روکش EN
توضیحات:

تفاوت این نوع با مدل روکش دار فقط در نداشتن روکش می باشد.

۳

سرسیم حلقوی روکش دار

RV سرسیم حلقوی روکش دار RV
توضیحات:

سرسیم حلقوی روکش دار به منظور اتصال سیم به پیچ هادی می باشد و به این منظور می بایست پیچ هادی به طور کامل باز شود و پس از جایگذاری سرسیم، دوباره بسته شود.جنس هادی مس با آبکاری قلع بوده و روکش از جنس پی وی سی می باشد.

۴

سرسیم دوشاخ روکش دار

SV سرسیم دوشاخ روکش دار SV
توضیحات:

سرسیم دوشاخ روکش دار به منظور اتصال سیم به پیچ هادی بدون باز کردن کامل پیچ استفاده می گردد.جنس هادی مس با آبکاری قلع بوده و روکش از جنس پی وی سی می باشد.

۵

سرسیم سوزنی روکش دار

PTV سرسیم سوزنی روکش دار PTV
توضیحات:

سرسیم سوزنی روکش دار جهت اتصال سیم به ترمینال ها و بستن پیچ روی آن استفاده می گردد به طوری که قسمت هادی سرسیم داخل سلول ترمینال قرار می گیرد و پیچ می شود. در نتیجه، ارتباط بین سیم و سلول ترمینال به واسطه قسمت هادی سرسیم سوزنی حاصل می شود.

۶

سرسیم فیشی نری روکش دار

MDD سرسیم فیشی نری روکش دار MDD
توضیحات:

سرسیم فیشی نری در مقابل سرسیم های فیشی مادگی جهت اتصال موقت دو سیم به یکدیگر استفاده می شود. با بهره گیری از یک زوج سرسیم فیشی نری و مادگی می توان بدون نیاز به ابزار اضافی و فقط با نیروی دست عمل قطع و وصل بین دو قطعه سیم را مکرراً انجام داد. با توجه به نیاز به سختی بالا جهت امکان باز و بسته کردن زوج سرسیم به دفعات، بر خلاف سرسیم های دیگر، جنس هادی این سرسیم از برنج (آلیاژ مس و روی) می باشد.

۷

سرسیم فیشی مادگی روکش دار

FDD سرسیم فیشی مادگی روکش دار FDD
توضیحات:

سرسیم های فیشی مادگی در مقابل سرسیم های فیشی نری جهت اتصال موقت دو سیم استفاده می شود. این سرسیم، قابلیت جدا شدن از سرسیم فیشی نری صرفا با نیروی دست و بدون نیاز به هرگونه ابزار را به دفعات دارد. لبه های برگشته شده سرسیم های فیشی مادگی موجب اتصال محکم و مطمئن سرسیم فیشی نری روی مقطع هادی سرسیم است. از این رو می توان از این زوج سرسیم در محیط های با ارتعاش بالا نیز بهره جست. با توجه به نیاز به سختی بالا جهت امکان باز و بسته کردن زوج سرسیم به دفعات، جنس هادی این سرسیم بر خلاف سرسیم های دیگر از برنج (آلیاژ مس و روی) می باشد.

۸

سرسیم های رابط

BV سرسیم رابط BV
توضیحات:

سرسیم رابط به جهت اتصال دو سیم به صورت دائم استفاده می گردد. همچنین اگر قصد افزایش طول دو سیم را داشته باشیم میتوانیم از این مدل استفاده نماییم.

۹

ترمینال پیچی

P ترمینال پیچی P
توضیحات:

کانکتور های پیچی با بدنه شیار دار دارای یک عایق استوانه ای شکل با شیار هایی بر روی بدنه می باشد. شیار های موجود بر روی سطح عایق موجب افزایش اصطکاک بین دست و عایق و در نتیجه سهولت پیچاندن ترمینال می گردد که به طبع آن، اتصالی محکم و مطمئن بین سیم ها با یکدیگر، و همچنین بین سیم ها و قسمت هادی کانکتور پیچی برقرار می گردد. این نوع ترمینال در پنج سایز متفاوت که هر کدام با رنگ مشخصی برای گنجایش سایز سیم ورودی کدگذاری شده موجود می باشد.

 

وایرشو روکش دار چیست؟

سرسیم لوله ای چیست؟

این قطعه که از آن به عنوان وایرشو روکش دار نام می بریم برای اتصال هر چه بهتر سیم در سلول ترمینال استفاده می گردد. البته از این قطعه به نام سریم لوله ای نیز نام برده می شود. دو نوع وایرشو دوبل و وایرشو تکی از انواع آن بوده که استفاده از آن علاوه بر صرفه اقتصادی بیشتر، شامل مزایایی همچون سرعت در استفاده، بدون نیاز به چسب برق، اتصال هر چه بهتر، اطمینان بالا و عایق کاری کامل سیم می باشد.

نحوه استفاده از سرسیم و وایرشو

نحوه استفاده از سرسیم و وایرشو

سرسیم و وایرشو شامل دو قسمت عایق و غیر عایق می باشد. به همین جهت در هنگام استفاده می بایست قسمت عایق آن روی عایق سیم و قسمت هادی آن روی قسمت لخت سیم قرار گیرد. در ادامه می بایست این اتصال مستحکم شود که برای این مورد می توانیم از ابزار پرس مخصوص آن استفاده نماییم. ذکر این نکته ضروری است که به جهت انجام پرس حتما به سایز وایرشو توجه نماییم. در انتها می توانید قسمت هادی آن را در سلول ترمینال مورد نظر قرار داده و پیچ نمایید.

تولید سرسیم و وایرشو

تولید سرسیم و وایرشو

تولید سرسیم و وایرشو بر خلاف ظاهر ساده ی این قطعه، یک پروسه بسیار با اهمیت می باشد.برای تولید این قطعات می بایست از خط تولیدی کاملاً اتوماتیک بهره گرفت و همچنین در کنار این خط تولید حتما باید از واحد کنترل کیفیتی مجهز به کنرل فشار و واحد های لیزری استفاده کرد تا از سالم بودن قطعه حین تولید بتوان اطمینان حاصل نمود.

سرسیم و وایرشو

البته این نکته را نمیتوان نادیده گرفت که برای تولید این قطعه روش های گوناگون و متفرقه ای وجود دارد و حتی تا قبل از روش نوین پرس‌های اتوماتیک، از روش قدیمی و منسوخ پرس‌های دستی برای تولید سرسیم استفاده می شد. ولی با توجه به وظیفه ی اینگونه قطعات می بایست تولید بدون کوچکترین نقصی انجام شود زیرا استفاده از سرسیم معیوب میتواند در مواقعی مال و جان افراد استفاده کننده را به خطر بیندازد.

همچنین بخوانید: انواع کابلشو 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *