فن تابلویی – هواکش تابلو برق

هواکش یا فن تابلویی چیست؟

هر سیستمی برای محفوظ ماندن از صدمات گرمایی و همچنین آفت ها نیاز به سازو کاری دارد تا هوا درون آن به حالت شناور در بیاید. بهترین وسیله برای تحقق این امر استفاده از فن ها می باشد. به طور کلی وسایل به حرکت آورنده هوا به دو گروه هواکش یا همان فن ها و تخلیه کننده های هوا یا برونپاش ها تقسیم بندی می شود. برونپاش ها به دلیل راندمان پایینی که دارند مناسب برای مصارف صنعتی نیستند جز در موارد و مواد خاص. اما فن تابلویی که به سه دسته محوری، گریز از مرکز و انواع خاص تقسیم میشوند برای مصارف صنعتی بسیار مناسب تر می باشند. در مورد اشاره کوچکی که به انواع فن شد می توان یاد اوری کرد که فن های محوری برای گذر هوای بالا و مقاومت کم و فن های گریز از مرکز در گذر حجمی کم و مقاومت بالا به کار می روند.

هواکش تابلو برق

انتخاب فن تابلویی مناسب

در هر یک از موارد زیر میتوانیم مناسب ترین فن تابلویی را انتخاب کنیم.

  • هوای با دمای بالا

حداکثر دمای عملیات بر مقاومت مواد اثر دارد لذا به منظور انتخاب جنس صحیح هواکش، بلبرینگ ها و تیپ مناسب آن ها ضروری است. قبلا باید از شرایط جریان هوای عبوری مطلع بود.

  • مواد اسیدی و خورنده

هنگام کار با مواد خورنده باید جنس هواکش، بلبرینگ ها و بدنه از مواد خاصی انتخاب شده و یا دارای روکش مقاوم در برابر موارد خورنده باشند.

  • مواد قابل اشتعال و انفجار

هنگامی که جریان هوای عبوری از فن دارای مواد قابل انفجار و یا قابل اشتعال است باید از فن هایی که ساختار آنها ضد جرقه است استفاده کرد. این هواکش ها باید با دستور العمل های سازمان ملی آتش نشانی آمریکا مطابقت داشته باشند.

نحوه نصب فن تابلویی

عوامل موثر در انتخاب فن تابلویی

در انتخاب هواکش تابلو برق عواملی تاثیر گذار می باشند که در اینجا به آن اشاره می نماییم. یکی از این موارد گذر حجمی میباشد که عبارت است از حجم هوای واقعی در ورودی هواکش بر حسب فوت مکعب بر دقیقه که بر اساس نیزهای سیستم تعیین می شود. مورد دیگر فشار مورد نیاز است. فشار موردنیاز عبارت است ازفشار استاتیک فن تابلویی بر حسب اینچ آب در شرایط استاندارد که بر اساس نیاز تابلو برق برآورد می شود. چانچه شرایط غیر استاندارد باشد، باید از طریق ضریب تصحیح چگالی نسبت به تصحیح آن اقدام کرد.

از طرف دیگر یکی از مهمترین موارد ولتاژ فن می باشد که شامل ولتاژ های بین ۱۲ ولت تا ۲۲۰ ولت می باشد. همچنین برای ولتاژ متناوب AC و ولتاژ مستقیم DC نیز باید فن مناسب انتخاب نمود. در مورد بحث ابعاد فن هم باید توجه داشت که هر چه ابعاد فن تابلویی بیشتر باشد میتوان هوادهی و کاهش دمای بیشتری را انتظار داشت. از این بابت پرمصرف ترین فن های تابلویی شامل سایز های ۸*۸، ۹*۹، ۱۲*۱۲، ۱۳*۱۳، ۱۵*۱۵، ۱۵*۱۷، ۲۰*۲۰، و ۲۵*۲۵ می باشند.

جنس فریم و پره های فن تابلویی از دیگر فاکتورهای مهم در انتخاب فن مناسب میباشد. به طور معمول جنس بدنه و پره های فن های تابلویی از پلاستیک یا باکالیت میباشد.

در مدل های با کیفیت تر جنس فریم از فلز (معمولا آلومینیم) بوده و در فن ضد انفجار جنس بدنه و پره های فن هر دو از فلز میباشد. همچنین برخی فنهای تابلویی بدون فریم میباشند.

فن تابلو برق

دلایل استفاده از فن تابلویی

زمانی که قطعات مورد استفاده در داخل تابلو افزایش می یابد، این افزایش حجم و افزایش کار کرد باعث افزایش دمای داخل تابلو خواهد شد که در این صورت استفاده از یک وسیله خنک کننده امری بسیار ضروری میباشد. یکی از بهترین مواردی که می توان استفاذه نمود فن تابلویی می باشد. استفاده از فن فضای داخلی تابلو برق راخنک نگه میدارد و شرایط محیطی مناسبی جهت انواع تابلو های قدرت و فرمان صنعتی را تامین می نماید.

این امر به افزایش عمر تجهیزات برقی داخل تابلو برق، جلوگیری از احتمال وقوع جرقه و آتش سوزی، افزایش عمر باطری های پشتیبان در جعبه های باطری و یو پی اس کمک شایانی می نماید. البته بسته به نوع فن امکان ورود گرد و غبار به داخل محفظه تابلو وجود دارد که این مورد از معایب استفاده از تابلو می باشد. فن های تابلویی ملزوماتی هستند که عمدتا جهت خنک کردن و افزایش عمر محصولات صنعتی حرارت زا به کار میروند. جنس بدنه (فریم) و پره های این فن ها با توجه به نوع کاربرد و میزان هوادهی، از فلز یا پلاستیک میباشد. عمر این محصولات برای فن های بوشی بیش از ۱۵۰۰۰ ساعت و برای مدل های بلبرینگی بیش از ۴۰۰۰۰ ساعت است.

انواع فن تابلویی

نکته مهم در خرید فن تابلویی

میزان گرمایی که می بایست توسط فن تابلویی دفع گردد یکی از مهمترین نکات انتخاب و خرید فن تابلویی می باشد، این میزان به دو فاکتور دمای تولیدی توسط تجهیزات و دمای محیط وابستگی دارد.

برای محاسبه گرمای ناشی از تجهیزات داخل تابلو راه اول این است که از کاتالوگ ها و کتابچه های راهنما میزان دفع حرارت از هریک از تجهیزات محاسبه گردد و با جمع کردن آنها میزان حرارت کل را بدست آورد . ولی راه عملی آن است که جریان ورودی و خروجی دستگاه (در اصل توان ورودی و خروجی) را اندازه گیری نماییم که تفاوت آنها تبدیل به حرارت شده است.

برای محاسبه دمای ناشی از محیط و تاثیر آن نیاز به دانستن دمای محیط و دمای داخل تابلو و همچنین سطح خارجی تابلو برق و ضریب انتقال حرارت بدنه تابلو برق می باشد تا با استفاده از رابطه انتقال حرارت میزان حرارت انتقالی بدست آید.

خرید فن تابلویی

عمر فن های تابلویی

از نظر عمر و کارکرد می توان فن ها را به دو گروه فن بوشی با عمری حدوداً پانزده هزار ساعت و فن های بلبرینگی با عمری چهل هزار ساعتی اشاره کرد. بنابراین فن های بلبرینگی در قیاس با فن های بوشی دارای طول عمر بالاتری هستند. همچنین فن بلبرینگی نسبت به فن بوشی قیمت بیشتری نیز دارد.

قیمت فن تابلویی

درباره فن تابلویی قیمت های متفاوتی در بازار موجود می باشد. شما میتوانید با کلیک روی لینک زیر از فن های تابلویی ولت تاپ دیدن فرمایید

همچنین بخوانید: انواع کابلشو مسی و بیمتال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *