کابلشو مسی و بیمتال | انواع کابلشو

کابلشو و موف ( Cable Lug )

جهت اتصال دو کابل به هم از قطعات مناسبی به عنوان کابلشو و موف استفاده می گردد.اگر بخواهیم دو سیم را به یکدیگر اتصال دهیم از قطعه ای استوانه ای شکل به نام موف استفاده می کنیم، بدین شکل که در این استوانه ی تو خالی سیم از هر دو طرف وارد می گردد و سپس این مجموعه توسط دستگاه پرس، پرس و مستحکم می شود. آلومینیوم، مس و بی متال را می توان از انواع مختلف موف نام برد و در ضمن سایز این قطعه بر اساس کابلی که قصد اتصال آن را داریم انتخاب می گردد.

انواع کابلشو مسی و بیمتال

انواع کابلشو

بررسی انواع کابلشو از نظر استاندارد

در این قسمت سه نوع کابلشو را مورد بررسی قرار می دهیم.در ابتدا به بررسی انواع پرسی با استاندارد DIN 46235  می پردازیم. این نوع استاندارد شامل ابعاد  و نشانه گذاری می باشد. استاندارد ذکر شده  نشان دهنده قابل استفاده بودن برای هادی های افشان و نیمه افشان، تابیده و مفتولی می باشد.

مورد بعدی نوع لوله ای مسی می باشند که بر اساس استاندارد EN 13600  و با جنس مس الکترولیتی تولید می گردند.این ها معمولا از مدل های های DIN کوتاه تر بوده و دارای تفاوت اندکی در سایز لوله می باشند.

مدل های ورقه ای DIN 46234 هم نوع دیگری هستند که فقط برای پرس هادی های رشته ای تابیده، نیمه افشان و افشان طراحی گردیده اند که اغلب در وسایل حمل و نقل عمومی و تابلو های کنترل الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند.

بررسی انواع کابلشو از نظر شکل و جنس

نوع اول مسی با خلوص ۹۹٫۵ درصد می باشند که خود شامل کابلشو مسی استاندارد، مسی دو سوراخه، مسی چهار سوراخه، مسی زاویه دار و  مسی پیچی می باشد.

نوع دوم کابلشو بیمتال DTL1  و DTL2 می باشند و مورد استفاده در زمانی هستند که جنس هادی و محل اتصال متفاوت باشند تا از خوردگی و زنگ زدن اتصال جلوگیری گردد. تفاوت DTL1 و DTL2 در لوله ی کابلشو می باشد به طوری  که لوله کابلشو DTL1  تا قبل از اتصال پیچ به شینه، آلومینیوم بوده و قسمت اتصال کابلشو به شینه که با پیچ و مهره محکم می شود ، نیمه ای مسی و نیمه ای آلومینیوم می باشد  ولی لوله کابلشو تا قبل از اتصال پیچ به شینه، آلومینیوم بوده و قسمت اتصال کابلشو به شینه که با پیچ و مهره محکم می شود ، کاملاً مس می باشد .

نوع آخر هم پرسی آلومینیومی می باشند که مورد استفاده در کابل های  آلومینیومی از سطح مقطع ۱۰ تا ۴۰۰ میلیمتر مربع هستند.

بررسی انواع کابلشو ها از نظر نوع اتصال

به طور کلی کابلشو ها به سه دسته پرسی، لحیمی و پیچی تقسیم بندی می شوند که نوع اول یعنی پرسی متداول ترین نوع بوده و ارجحیت بالاتری نسبت به انواع لحیمی و پیچی دارد.

برای اتصال مدل های پرسی ابتدا سیم مورد پرس را به اندازه ۵ میلیمتر بیشتر از سطح مقطع آن لخت می نماییم. سپس سیم را طوری درون کابلشو می گذاریم که ۱ تا ۳ میلیمتر از سوراخ آن بیرون بیاید و با عایق سیم نیز، حدود سه میلی متر از انتهای آن فاصله داشته باشد .در انتها به کمک ابزار پرس مناسب، پرس را انجام می دهیم.

همچنین می توانیم به انواع تک سوراخ (ساده)، دو سوراخ، چهار سوراخ و زاویه دار نیز اشاره نماییم.به طور کلی چند سوراخ ها برای اتصال هر چه مستحکم و البته اتصال با سطح تماس بیشتر استفاده می گردد. از این نوع بیشتر در سایز های بالا استفاده می شود.انواع زاویه دار هم به قصد اتصال کابل در زاویه ۹۰ درجه استفاده می گردد.

پرس کابلشو

نحوه اتصال هادی ها

نکته ای که در اینجا می بایست متذکر شویم نحوه ی اتصال هادی ها به یکدیگر است.همانطور که می دانید برای اتصال دو هادی مسی از موف مسی، دو هادی آلومینیومی موف آلومینیومی و اگر جنس دو هادی متفاوت بود از بی متال استفاده می نماییم، در غیر این صورت با گذشت زمان به دلیل ایجاد پیل الکتریکی شاهد خوردگی و جدا شدن دو هادی خواهیم بود.

کابلشو هم کارایی مشابهی با موف دارد با این تفاوت که از این قطعه برای اتصال دیگر قطعات به یکدیگر استفاده می نماییم.به طور مثال زمانی که نیاز به اتصال یک کابل به پایه فیوز را داشته باشیم می توانیم از این قطعه بهرمند شویم.باید توجه نماییم مطلبی که برای موف ها ذکر شد، جهت کابلشو ها هم صادق است.طبق همان مطلبی که در بالا بیان شد در اتصال یک کابل مسی به یک سطح مسی از کابلشو مسی و در اتصال یک کابل آلومینیومی به سطح مسی از کابلشو بیمتال استفاده می گردد.

اتصال کابلشو

کابلشو را روی کابل می گذاریم، پرس نموده و با پیچ به تجهیز مورد نظر متصل می نماییم. باید توجه داشته باشید که روی این قطعه اطلاعاتی همچون سطح مقطع کابل و قطر پیچ برای اتصال درج گردید است. همواره به این نکته توجه نمایید و این قطعه را متناسب با آن انتخاب نمایید.

پرس صحیح کابلشو

باید توجه داشته باشید که پرس یکی از مهمترین عواملی است که باید هنگام استفاده از این قطعه به ان توجه کرد. پس برای پرس حتماً از یک ابزار استاندارد و مناسب استفاده نمایید چرا که یک پرس نامناسب می تواند باعث مشکلاتی همچون افزایش دمای محل اتصال به علت بالا رفتن مقاوت در قسمت مورد اتصال گردد که این اتفاق در نهایت می تواند به آتش سوزی منجر شود.

خرید انواع کابلشو

انتخاب درست کابلشو

با توجه به جدول زیر می توانید مناسب ترین نوع را برای کابل های با استاندارد DIN 57295  انتخاب نمایید.

کلاس کابل انواع پرسی DIN 46235 انواع لوله ای استاندارد ترمینال ها
۱
۲
۵
۶

تشخیص کابلشو با کیفیت

تشخیص کیفیت کار بسیار سختی نیست، کافیست با دقت به آن نگاه کنید. نبود پلیسه و صاف بودن انتهای آن یکی از نشانه های کیفیت قابل قبول است. از طرفی در نوع لوله ای، هر چقدر طول لوله بیشتر باشد می توان انتظار یک اتصال بی نقص تر را داشت.

هچنین بخوانید: بست کمربندی پلاستیکی و استیل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *