گلند کابل | انواع گلند پلاستیکی و فلزی

گلند کابل چیست؟

گلند کابل یکی از قطعات پرکاربرد در تهیه انواع تابلو برق می باشد. اگر بخواهیم بصورت کاملا ایمن یک سر کابل را به جعبه توزیع یا تابلو برق متصل نماییم بهترین گزینه استفاده از گلند می باشد. هدف استفاده از این قطعه جلوگیری از آسیب دیدگی کابل و محتویات جعبه می باشد. بدین صورت که با استفاده از آن، از طرفی کابل از عواملی چون خوردگی و پارگی توسط قسمت تیز تابلو برق به صورت ویژه ای جلوگیری می شود و از طرفی هم از نفوذ هر گونه جسم خارجی مثل گرد و غبار و رطوبت به داخل جعبه به صورت کامل جلوگیری می شود.

یکی از مزایای گلند کابل طول عمر بالای آن است که این مورد به دلیل استفاده از مواد مرغوب در تهیه آن است. از مزایای دیگر می توان به استفاده آن در انواع کابل مثل ارتباطات، اطلاعات، ابزار دقیق، کنترل و قدرت اشاره کرد. گلندهای کابل به انواع مختلفی چون پلاستیکی و فلزی تقسیم بندی می شود.

نحوه استفاده از گلندهای کابل

کابل مورد استفاده شما در در یک دست و شرود (روکش عایق پلاستیکی) در دست دیگر. شرود(از طرف قطر کوچکتر) را با توجه به قطر کابل مورد نیاز بریده بطوری که کاملا محکم بدنه کابل را بگیرد. سپس متعلقات را وارد کابل کرده و حدود ۴ الی ۵ سانتیمتر با توجه به ضخامت بدنه جعبه تقسیم یا تابلو و طول مورد استفاده ، جدا کرده علامت گذاری و روکش عایق اولیه را جدا می کنید.

سپس حدود ۱ الی ۲ سانت رشته های فولادی کابل را توسط سیم چین چیده و رشته سیم داخل کابل را وارد نازل گلند می کنید. مابقی را به بدنه نازل متصل سپس کابل به همراه cable gland را به بدنه تابلو یا جعبه تقسیم متصل .

روش نصب گلند

از سمت داخل تابلو مهره و ارت تگ را به گلند نصب می کنیم که این عمل باعث محکم شدن گلند کابل از بیرون از تابلو به داخل تابلو میگردد و ارت تگ نیر آماده نصب سیم ارت در داخل تابلو و در مرحله آخر شرود پلاستیکی را از طرف قطر بزرگتر بر روی کابل کشیده که این عمل باعث حفاظت از محل ورودی کابل به تابلو می گردد.

درباره گلند بیشتر بدانیم

اگر بخواهیم انتهای کابل را به تجهیزات برقی متصل نماییم، بهتر و ایمن تر از گلند نخواهیم یافت. این قطعه که به عنوان رابط کابل هم شناخته می شود علاوه بر این که به طور محسوسی از فشار جلوگیری می کند باعث ایجاد اتصال از طریق استفاده از قوانین ایجاد ارتباط الکتریکی با آرمور یا مغزی و سرب یا ورق آلومینیوم می شود. یکی از معمول ترین موارد استفاده این قطعه جهت به اصطلاح مهر و موم کردن کابل هایی است که از تابلو برق رد می شود می باشد. این قطعه پر مصرف در اکثر صنایع مورد مصرف می باشد و در اتصال با کابل به یاری ما می آید. گلند در چهار نوع برنجی، پلاستیکی، آلومینیوم و استیل در بازار یافت می شود. اگرچه به گلندهای کابل اغلب “رابط” هم گفته مي شود که آنها را از قطعي سريع، هدايت رابط هاي الکتريکي متمايز ميکند. اين تمايز اغلب رخ نميدهد.

انواع گلند

براي مسيريابي کابل ( کابل هاي همراه با رابط) از گلند انشعابي مي توان استفاده کرد. اين گلندهای کابل شامل ۳ قسمت ( ۲ نيم گلند و يک حلقه فلزي بست شده) مي باشد که با مهره قفل شو شش گوشه پيچ شده اند. بنابراين، کابل هاي پيش ساخته و از قبل نصب شده مي توانند بدون حذف پلاگ ها مسيرها را طي کنند. متناوبا از سيستم هاي ورود کابل انشعابي مي توان براي طي مسير تعداد زيادي از کابل هاي از قبل مسدود شده از ميان قطع جريان تک ديواري استفاده کرد.

دسته بندی گلند ها از نظر کاربرد

گلندهای کابل از نظر کاربرد در دو نوع گلند ضد انفجار و گلند صنعتی دسته بندی می گردد. گلند ضد انفجار همانطور که از نام آن پیداست در محیط هایی استفاده می گردند که احتمال انفجار بالایی دارد. برای این که به طور کامل عنوان کرده باشیم این مثال را می زنیم. فرض کنيد گلند در محيطي به تجهيز الکتريکي نصب مي شود که در آن مکان گاز هاي مستعد انفجار از جمله هيدروژن وجود دارد(مثلا مناطق نفتي، پالايشگاه ها، محيط هاي گازي، کارخانه هاي پتروشيمي و …).

در اين حالت گاز به درون تجهيز راه پيدا مي کند و در زمان روشن شدن تجهيز و جرقه بين کنتاکت ها، آن محيط منفجر مي شود.لذا در اين مناطق از گلندهاي ضد انفجار که کاربرد فراوان در صنعت دارند استفاده مي شوند. نوع دیگر شامل گلندهای صنعتی می شود که بدون محدودیت در صنایعی که همانند موارد بالا از حساسیت آنچنانی برخوردار نمی باشند مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت گلند آرمور دار و بدون آرمور چیست؟

در ابتدا بهتر است کابل آرمور دار را بیشتر بشناسیم.این کابل که به کابل steel wire armoured معروف است یک لایه حفاظ فلزی را دارا می باشد که همین مورد باعث مستحکم شدن و جلوگیری از فشار روی کابل می شود. به طور مثال زمانی که نیاز است کابل به صورت دفنی مورد استفاده قرار گیرد بهتر است از کابل آرموردار استفاده گردد. حالا با این توضیح مختصر می توانیم تفاوت این دو نوع گلند را بدانیم به صورتی که گلند آرموردار برای کابل های آرموردار مورد استفاده قرار می گیرد.

گلند آرمور دار

گلند پلاستیکی

گلند پلاستیکی یکی از انواع پر مصرف می باشد که در بازار در دو نوع با استاندارد رزوه pg و استاندارد رزوه متریک در دسترس می باشد. رزوه گلندهای ppg بر اساس استاندارد آلمان طراحی گردیده است و در ۱۱ سایز مختلف در بازار موجود می باشد. این نوع متشکل از قطعاتی همچون درپوش، واشر محافظ کابل بدنه، چنگال و واشر آب بندی می باشد. از طرفی نوع pmg (متریک) در ۸ سایز موجد می باشد.

گلند پلاستیکی

گلند فلزی

این نوع از جنس برنج به همراه آب کاری نیکل می باشد مقاومتی ۱۲۰ درجه ای در برابر حرارت دارد. گلند برنجی هم در دو نوع با رزوه استاندارد pg و متریک mmg در بازار موجود می باشد.

انواع گلند

به طور کلی گلندهای موجود در بازار به شر زیر می باشد:

  • فلزي فلکسي
  • فلزي آرموردار جهت کابل هاي آرمور
  • فلزي ضد انفجار که هم بصورت آرموردار مي باشد و هم بدون آرمورد
  • فلزي جهت لوله هاي فولادي و گالوانيزه
  • فلزي لبه گرد
  • فلزي سرتخت جهت کابل و فلکسي
  • لوازم ضد انفجار(EXPLOSION PROOF)
  • مخصوص کابلهاي آرمورداروداراي غلاف سرب (SWA –LEAD COVER)
  • آبکاري شدهNICKEL PLATED ) و( STAINLESS STEEL.
  • مخصوص لوله شلاقي(فلکسيبل) در سايزهاي مختلف

آموزش نصب گلند با ابزار هیدرولیکی

در این قسمت به بررسی نحوه گلند زدن صحیح توسط ابزاری به نام Hole Panch (هول پانچ) خواهیم پرداخت.شما با کمک این ابزار می توانید به بهترین شکل گلند را در جای خود نصب کنید.

نحوه گلند زدن روی تابلو برق

این ابزار، برش را به شکلی بسیار ساده و تر و تمیز برای جایگذاری گلند انجام می دهد. لازم به ذکر است که طرز کار این ابزار به صورت هیدرولیک می باشد.

مرحله اول: انتخاب تیغه و قاب مورد نظر

یکی از تیغه ها و قاب آن را برداشته و با صفحه مورد نظر تست می کنیم. همانطور که در تصویر می بینید صفحه مورد نظر می بایست بدون داشتن فضای خالی در قاب بنشیند و به اصطلاح کیپ شود.

ابزار هیدرولیک نصب گلند کابل

نصب

 

گلند زدن روی تابلو برق

مرحله دوم: ایجاد سوراخ به وسیله دریل

روی پنل مورد نظر (ورق تابلو ) که احتمالا ۳ میلی متری یا ۶ میلی متری است را بوسیله دریل ایجاد حفره میکنیم. بهتر است با مته ریز مخصوص فلز شروع به سوراخ کاری کرد و به مرور مته ی بزرگتر انتخاب کرد. تا حدی که محور دستگاه هیدرولیکی بدون هیچ گونه مزاحمتی وارد آن شود.

سوارخ کردن تابلو برق

مرحله سوم: اتصال محور به دستگاه هیدرولیکی

حالا با توجه به تصویر زیر محور را به دستگاه هیدرولیکی متصل می کنیم. توجه داشته باشید که برای گلند های با سایز بزرگتر می بایست از محور بزرگتر استفاده گردد.

نحوه گلند زدن

مرحله چهارم: اتصال قاب و تیغه به محور

قاب و تیغه را اماده کرده . طوری که قاب از طرفی که تو خالی است روی محوری که پیچ شده (محور مذکور) می نشیند. حال بعد از جا زدن قاب محور را درون حفره ای میبریم که با دریل ایجاد کردیم. و تیغه را از طرف دیگر برای برش به صورت پیچی و از طرفی که تو خالی است و لبه ان حالت مواج دارد روی محور میبندیم.

آموزش نصب گلند

سوارخ کردن تابلو برق

سوارخ کردن تابلو برای نصب گلند

مرحله پنجم: پرس و برش به صورت هیدرولیکی

دسته هل پانچ را چند بار بالا و پایین کرده تا پرس و برش به صورت هیدرولیکی و به سادگی و راحتی انجام شود. و در نهایت اینگونه حفره ایجاد شده و میتوان برای بزرگتر کردن ان از قاب و تیغه بزرگتری استفاده کرد.

گلند زنی

مرحله ششم: گلند را در محل سوراخ نصب می کنیم

گلند را جا میزنیم و مهره ان را از طرفی دیگر روی ان محکم می کنیم.

گلند زنی صحیح

همچنین بخوانید: کابلشو و موف

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *